Çarşamba, Temmuz 18, 2007

ALINTI

Epiktetos yirmi asır önce demiştir ki:
"Kader eninde sonunda şöyle veya böyle günahlarımızın bedelini önümüze koyar.
Görünen ya da görünmeyen zaman içinde herkes günahlarının bedelini öder. Ektiğini biçer.

Bunu bilen adam kimseye kızmaz, gücenmez, kimseyi aşağılamaz, kimseyi itham etmez, kimseden nefret etmez, kimseye kin tutmaz.

Bunu bilen adam karşılaştığı aksiliklere şaşmaz. Önüne çıkan maddi-manevi engellerin kendi günahlarından başka bir şey olmadığını bilir..."

Düşmanlarınızı düşünmek için ayıracağınız bir dakika bile,
düşmanlarınızdan daha değerlidir.

Nefret ve intikam hissi size büyük zararlar verir.


Aristoteles ise şöyle diyor:
"İdeal insan iyilik yapmaktan zevk alır. Kendisine iyilik yapılırsa mahcubiyet duyar. Çünkü iyilik yapmak üstünlük, bir iyiliğe muhtaç olmak zaaf işaretidir."

Karşılaşacağımız nankörlükten dolayı üzülmemek için hazırlıklı olalım. Karşılık beklemeden iyilik yapalım. Mutluluk minnet beklemekte değil, minnet gösterilmesinden rahatsızlık duyulacak olgunluğa erişmektir.

Teşekkürler A.W.

3 yorum:

Adsız dedi ki...

Bence her satırı çoookkkk derin ve
önemli bir yazı.
Çok etkilendim.

Okuyucularınla paylaştığın için ben teşekkür ederim..

A.W.

gamze dedi ki...

"İdeal insan iyilik yapmaktan zevk alır. Kendisine iyilik yapılırsa mahcubiyet duyar. Çünkü iyilik yapmak üstünlük, bir iyiliğe muhtaç olmak zaaf işaretidir."
Sevdiğim ve şiddetle katıldığım bir söylemdir.ayrıca mutluluk minnet beklemekte değil diyor ya Aristo evet aynen öyle düşük profil takılmak lazım hayatta, beklentilerimizin yüksek olması hüsrana uğratabilir bizi; zira beklentilerimizi karşılayabilecek insanlarla her daim karşılaşamayabiliriz hayatta

KUGUU dedi ki...

On not: yazi cok guzel AMA;

Ben altyazidaki cevabima dogan cevap hakkini!! burada kullanmak istiyorum ABI , musaadenle:))

LIK - gazoz kapaklarini dizip tasla vurmaca sonrada uttuklerini torbada ertesi oyuna kadar biriktirmece gibi bir seydi:)) ABI biliyrosunuzdur mutlaka belki adi farkliydi sizde??

ESPRESSO, AyaYorgi de kumdan kale fikrini sevdim, davete tskler, orada eskiden kum mu vardi??? Benim oraya dair ilk animda hatirladigim Paparazzi tarafina araba ile gecersek suyun icinden gectigimiz yer oldugu idi mesela:) BTW, artik burada da o karlar kalmadi ne yazikki:(