Cuma, Kasım 24, 2006

Uydu kaybolmuş.:)

Eğer Türksat uydu haberleşme şirketinin internet sitesine girerseniz Türkiye'nin uzayda üç uydusunun olduğunu göreceksiniz. Bunlardan biri Türksat 1B adlı uydudur.Ama böyle bir uydu yok. Daha doğrusu, vardı. Ama artık yok. Türksat bu uyduyu... nasıl söyleyim... kaybetti. Nedenini sadece tahmin edebiliriz. Çünkü, Türksat, açıklama yapmak bir yana, olayı gizliyor. Uydunun hâlâ uzayda salınımda oluğunu söylüyor. Araştırmalarım bu bilginin doğru olmadığını gösteriyor.
Şöyle: Yapımcı firma olan Alcatel'in imalatında bu uyduya verdiği ömür garantisi 10 yıldı. Bu gerçekleşti. Bundan sonraki süreçte Türk Telekom ve Türksat, Alcatel'e danışmadan, 1B uydusuyla ilgili 3 yıllık 'salınım' ömrü çıkardılar.
Devamı için Tıklayınız..
(Teşekkürler Türkekırgın..)

1 yorum:

return2 dedi ki...

Aslinda bunun kimsenin bilmedigi bir gecmisi var, biraz da gizli tutulan... (Benim meslek ya artik :) Bu uydu ilk atildigi siralarda uydu kontrolda gorevli arkadaslar artik her nasilsa diyelim 'uyduyu kacirdilar'. Mesleki tabiri ile uyduyu kacirmak su demektir: Arada uydu yorungesinden hafif sapar, genellikle astronomik olaylar, ozellikle magnetik dalgalanmalar etkiler bunu, bu durumda ufak mudahelerle duzeltme yapmak gerekir... Bizim duydugumuz dedikodulara gore, bu islem yedi sene once yapilirken "al bi de sen sur yigenim" diyen biri tarafindan uydu kontroldan cikti; son anda kaybolmadan once uyduyu yapan firmaya bilgi verildi, yardim istendi, onlar da ozel islemle uyduyu geri aldilar, kurtardilar... Ama bu arada uydunun bu amac icin yedeklenmis olan yakitinin %60'i gitti... Bu olay cok gizli tutuldu o siralar... Olur boyle vakalar abi...