Pazartesi, Mart 22, 2010

the mask and mirror

"Bütün maskeler yüzde kuruma işlemine dayanır ve “yıkanan” ve "soyulan” olmak üzere ikiye ayrılır. Suyla çıkarılanlar yüzü daha iyi temizlerler. Çoğunda kil, kum türü bir madde olan silikon bulunur. Bunlar yağı, kiri emerler. Bazı maskelerde de sakızlar, proteinler vardır. Bunlar bir yapışkan etkisiyle çıkarıldıkları zaman, cilt üstündeki kiri ve bazı ölü hücreleri de beraberlerinde götürürler. Bu tip maskeler yıkananlar kadar iyi temizleyici değillerse de aynı derecede iyi canlandırıcıdırlar. Ne tipte maskeyi, ne kadar sıklıkla uygulayacağınız ise tamamen cildinizin cinsine bağlıdır. "

Bu paragraf kelimesi kelimesine kadınlara yönelik cilt bakımı ile ilgili sitelerden alıntıdır. Güzellik uzmanlarınca elbette anlamlıdır.

Fakat aynı paragrafı sosyo-psiko-politiko falan filân kapısından bakarak okuduğumuzda daha da anlamlıdır. Bu kapılardan bakıldığında çıkan maske ile beraber gidenin, kir ve ölü deri değil de kişiliğimizden kopan parçalar olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir.

Çıplak dolaşmak ancak masaldaki gibi, öyle de giyinik olduğu inancını taşıyan krala mahsus bir cesaret ister belki. Belki bu yüzden maskenin biri çıkarılır diğeri takılır. Her defasında takıla çıkarıla maskelerle beraber kopan parçacıklar zaman içerisinde öyle bir boyuta gelir ki yüzsüz olma durumu ortaya çıkar. Öyle ki bu durumda maskesiz dolaşma şansı sıfıra iner.

Bir garip girdaptır belki ama;

Ne demiş uzman; " ne tipte maskeyi, ne kadar sıklıkta uygulayacağınız tamamen cildinizin cinsine bağlıdır."

The Mask and Mirror - Lorena Mckennitt

6 yorum:

Brajeshwari dedi ki...

yüzsüzlük ve cildin tipine bağlı maskeler... Dedim ki, nereye varacak acaba bu güzellik açıklamaları..Bir de her erkek bilmez cilt bakimini.. Genelde cogu metroseksuel olmaktan korkar..

ama harika olmus yazinin sonu..
çok manidar:)

öpüyorum abicim...

Abi dedi ki...

Andelib'e geçmiş olsun diyor, bir an önce sağlığına kavuşup, yazılarına devam etmesini bekliyoruz...

egemavisi dedi ki...

Öncelikle geçmiş olsun Andelib. En kısa zamanda iyileşmeni dilerim.
O kadar çok ki maskesiz dışarı çıkamayanlar. Hepimizin içinde bir tane böyle biri var diye düşünüyorum.

GULTEINEN ENKELINI dedi ki...

Andy cok gecmis olsun...

yaziya gelince.. o kadar guzel ve butun olmus ki yorum yapamiyorum (belki son kirintim dokulmesin diye ne bileyim)

sevgilerimle

andelib dedi ki...

Çok teşekkürler arkadaşlar, geçmiş oldu :)
Sevgiler cümleten.

La Santa Roja dedi ki...

Nasıl güzel bağlamışsın Abi, bir bağımlılıktır maskelenmek diyelim o zaman :)